BURHANİYE

Burhaniye / Balıkesir

Burhaniye uygarlıklar beşiği Anadolu’nun kuzey Ege kıyısında antik kent Adramyttion’la (Ören) tarih sahnesinde yerini aldı. Daha sonra bu topraklarda egemenlik kuran Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılarla varlığını sürdürdü. Kurtuluş Savaşımızda Kuvvai Milliye’nin bölgemizdeki karargahı olarak, yakın tarihimizin şanlı sayfalarına onurla adını yazdırdı. Bugünün Burhaniye’si zeytin ağaçlarının mavi Ege ile kucaklaştığı bir barış ve esenlik kentidir.

ADRAMYTTEİON: Burhaniye’nin ünlü turistik mahallesi Ören’in antik çağdaki adıdır. Bu ad Lidya Kralı ünlü KRAZÜS’ün kardeşi ADRAMYS’den kaynaklanır.

EĞLENCE OLANAKLARI: Ören,Öğretmenevleri ve İskele gibi kıyı kesiminde ki mahallelerde çay bahçesi, café-bar, restaurantlar, gazino ve diskotek gibi çeşitli eğlence mekanları vardır. Bu mekânlarda müzik eşliğinde çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir.

İKLİM ÖZELLİKLERİ: Akdeniz ve Ege iklimlerinin karakteristik özelliklerini gösterir. Antik çağlarda 1001 rüzgarlar vadisi diye anılmış olan yörede, kuzeyde Kaz dağları ve güneyde Madra dağlarının oluşturduğu jeolojik konum nedeniyle meltem, imbat ve poyraz rüzgarları hâkimdir. Bu durumun yarattığı sürekli hava sirkülasyonu, havasının çok temiz ve sağlıklı olmasını sağlar. İsviçre’deki Alp dağları ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek ender yerlerinden birisidir.

MAVİ BAYRAK: Burhaniye-Ören, Avrupa Çevre Eğitim Kuruluşu (FEEE) koordinasyonu ile uygulanan, çevre eğitimi ve turizm konusunda uluslararası bir kriter olan Mavi Bayrak ödülünü almaya hak kazanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da bu ödüle sahip olmak için gerekli girişim ve çalışmalar yapılmaktadır.

PLAJLAR: Ege denizine 25 km uzunluğunda kıyısı bulunan Burhaniye’de büyüklü, küçüklü birçok doğal plaj bulunmaktadır. Temiz kumu, suyu ve çevresi nedeniyle bu plajların tümünde içi rahatlığıyla denize girilebilir. İçerisinde duş, büfe, kano, plaj şemsiye ve şezlongları gibi olanakları ile en donanımlı ve büyük olanlar Ören, Öğretmenevleri, Denetko ve Orjan plajlarıdır. Yine bu plajlar içerisinde Ören ve Öğretmenevleri plajları Mavi Bayrak çevre ödülü almıştır.

 
 
Burhaniyeden Görüntüler

  • BURHANİYE
  • BURHANİYE
  • BURHANİYE
  • BURHANİYE
  • BURHANİYE
  • BURHANİYE
  • BURHANİYE
  • BURHANİYE

HIZLI REZERVASYON